SIKÇA SORULAN SORULAR

Sıkça Sorulan Sorular

Otogaz alternatif yakıtlardan daha ekonomik olup, fiyat avantajı sağlar. Litre başına yapılan sürüş hesaplandığında, otogazın benzine göre ciddi oranda fiyat avantajı ortaya çıkmaktadır. Bu avantaj özellikle yoğun kullanımda çok daha net ortaya çıkmaktadır.

Emniyetli dolum seviyesi ne anlama gelir?

Araç tankına en fazla %80 seviyesine kadar dolum yapılmalıdır. LPG tankları %80 doldurulmaya göre tasarlanırlar. Bu seviyenin üzerinde gerçekleşen dolumlarda sıcaklığın artması durumunda LPG'nin basıncı son derece hızlı bir şekilde artarak tehlike yaratabilecek değerlere ulaşabilir. Çok kolay buhar fazına dönüşme yeteneğine sahip LPG, özellikle sıcak havalarda aşırı dolum yapılmış bir tankın içerisinde ayrıca tehlike yaratacaktır. Bu nedenlerden dolayı, aşırı dolum amacıyla, dolum esnasında aracı sallamak ya da tank şamandırasının ayarıyla oynamak son derece uygunsuz ve kaçınılması gereken bir davranıştır.

Araçtaki LPG tankına hızla çarpma durumunda tehlikenin boyutu nedir?

LPG tankları yüksek basınçlı depolamaya uygun olarak tasarlandığından, olası bir çarpma anında benzin tankından çok daha az hasar görürler. Ayrıca tankta ya da tesisatta bir kopma ya da çatlama oluşması durumunda aşırı akım valfleri sayesinde gaz kaçağı oluşması da engellenecektir.

Türkiye de satılan Otogaz için belirlenmiş bir standart var mıdır?

Otogaz için yürürlükte olan bir standart vardır. TS EN 589+A1 standardı, otomotiv yakıtı olarak kullanılan LPG'ye ilişkin olarak Türkiye'de faaliyet gösteren tüm LPG dağıtımı firmaları tarafından uyulması zorunlu olan kalite standardıdır. Standart, araç motoruna ve çevreye zararlı bazı bileşenlerin belirlenen seviyelerin altında tutulmasını zorunlu kılmaktadır. Ocak 2006'dan sonra uygulanmaya başlanmıştır.

TS EN 589'a uygun Bizimgaz Otogaz kullanımının faydaları nelerdir?

Aracınız rölantide titreme, vuruntu yapmaz. Böylece aracınızın performansı düşmez. TS EN 589 kalite standartlarına sahip Otogaz her mevsim sorunsuz kullanım sağlar, ilave bakım ihtiyacı gerektirmez. En zorlu koşullarda performansını korur, ilk çalıştırmada kolaylık, devamında motorun verimli çalışmasını sağlar.

Otogaz ile benzini oktan sayısı açısından karşılaştırır mısınız?

LPG oktan seviyesi benzine nazaran daha yüksektir (%10 daha fazladır).

LPG'nin yüksek oktanlı olmasının avantajı nedir?

Yüksek oktan numarası motorun yüksek sıkıştırma oranları ile herhangi bir vuruntu olmadan çalışabilmesinde faydalıdır. Sağlıklı yanması sayesinde motoru korur, ilave bakım/onarım masraflarını önler. LPG'nin yüksek oktan sayısına sahip olması nedeni ile motorlarda sıkıştırma oranını artırarak motorun verimli çalışmasını sağlar, motorun gücünü ve performansını korur.

LPG kullanan araçların içinde gaz kokusu olur mu?

Standartlara uygun ekipman ve yöntemler kullanılarak yapılması halinde araç içerisinde gaz kokusu veya gazdan dolayı herhangi bir koku kesinlikle olmaz.

Standartlara uygun otogazın kokusu nasıl olmalıdır?

Otogaz aslında kokusuzdur; ama ortamda ayırt edilebilmesi için standartta belirtilen seviyeye kadar kokulandırılmak zorundadır. Otogazda kokuyu elde etmek için, LPG'ye kükürt içeren merkaptan maddesi katılır. Otogazın kükürt içeriği TS EN 589+A1'da en fazla 50 ppm olarak belirlenmiştir.

Otogazın fiyatı her yerde aynı mıdır?

Otogaz fiyatı da benzinde olduğu gibi bulunduğunuz yerin rafinerilere olan uzaklığına göre iller bazında farklılık göstermektedir.